Kinesiotaping w ciąży
Kinesiotaping w okresie okołoporodowym
W czasie ciąży i połogu w organizmie kobiety zachodzą wielkie zmiany. Często są to procesy toczące się równocześnie, nie jest więc dziwnym, że ciało w odpowiedzi reaguje negatywnymi dolegliwościami, takimi jak ból, dyskomfort. W tym ważnym dla kobiety okresie, fizjoterapeuta nie może wykorzystać wszystkich dostępnych technik, aby nie zaszkodzić delikatnemu, rozwijającemu się maleństwu, czy też wrażliwej mamie. Z pomocą w takich sytuacjach przychodzą techniki mało inwazyjne, współgrające z wszystkimi fizjologicznymi procesami zachodzącymi w ciele przyszłej lub młodej mamy.
Kinesiotaping (plastrowanie dynamiczne) to bezpieczna, całkowicie bezbolesna metoda wykorzystywana w fizjoterapii. Polega na aplikacji specjalnych, elastycznych plastrów na skórę. Są one odporne na działanie wody i nie powodują uczuleń. Ich największą zaletą jest delikatne, lecz długotrwałe działanie, ponieważ utrzymują się nawet do kilku dni. W zależności od sposobu naklejenia mogą wspomagać rozluźnienie mięśni, ale też ich aktywację w celu utrzymania prawidłowej postawy. Niektóre z aplikacji działają także przeciwbólowo i przeciwobrzękowo. Kolor plastra nie ma żadnego wpływu na jego działanie. Jest to tylko i wyłącznie efekt estetyczny :)
Doświadczona fizjoterapeutka, zajmująca się kobietami w okresie okołoporodowym, znając anatomię i fizjologię człowieka dopasowuje rodzaj oraz powierzchnię aplikacji indywidualnie podczas każdej terapii. Samo naklejenie plastrów zajmuje kilka minut. Poprzedzone jest wywiadem, a w przypadku poważniejszych problemów stanowi uzupełnienie pełnej terapii.
W jakich dolegliwościach wykorzystujemy plastrowanie dynamiczne?
-
ból w okolocy karku, szyi
-
ból miednicy, odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa
-
rwa kulszowa, zespół mięśnia gruszkowatego
-
ból spojenia łonowego
-
obrzęki
-
rozstęp mięśnia prostego brzucha
-
dolegliwości w obrębie blizny po cięciu cesarskim
-
zaburzenia regeneracji powłok brzusznych
-
zaburzenia postawy, stabilizacji głębokiej
-
problemy z oddychaniem
Sposobów aplikacji jest mnóstwo, dodatkowo modyfikuje się je, jeśli występuje więcej niż jedna dolegliwość.
Zauważyłaś u siebie którąś z wyżej wymienionych dolegliwości? Skonsultuj się z fizjoterapeutką w Picolino, być może ta właśnie metoda stanie się rozwiązaniem Twojego problemu.
Miłego dnia!
Agata Honkisz -mgr fizjoterapii